понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą także za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenia z PCV stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko wzrastają i mocno gęstnieją. Sporo uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, tymczasem wymagają tez dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz należny je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe z Brzegu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий